Nakon više od četiri godine ponovno sam otputovala u glavni grad Austrije. Svaki put kad posjetim Beč, vratim se s različitim dojmovima. Tako je bilo i ovaj put.
Smještaj smo pronašli u samom centru, na minutu hoda od ulaza u Hofburg, carsku rezidenciju.
Već pri samom ulazu u Beč, oduševio me, za moje pojmove preuranjeni, ali svakako poseban adventski duh kojim odiše cijeli grad. Posvuda svijetleće lampice koje ostavljaju dojam kao da sam u nekoj bajci. Vozeći se kroz gust promet do “ringa” koji okružuje prvu (centralnu) gradsku četvrt prošli smo pokraj gradske vijećnice i štandova tradicionalnog božićnog sajma, Christkindlmarkta. Sve je već na mjestu, kao da nestrpljivo čeka početak adventa.
Nakon što smo se smjestili, krenuli smo u šetnju veselo okićenim i rasvijetljenim ulicama. Preko Kohlmarkta, pa zatim Grabena stižemo do Stephansplatza i bečke katedrale, meni uvijek iznova posebnom prizoru. Šetnju smo nastavili popularnom Kärtnerstrasse koja vrvi ljudima s različitih strana svijeta te prolazeći možete prepoznati različite jezike koji pobijeđuju domaći njemački. U podnožju “Kertnerice”, svoje mjesto odavno ima i zgrada opere, a preko puta nje smjestio se i Sacher hotel sa svojom popularnom slastičarnom i još popularnijom Sacher tortom.
Šetajući centrom Beča, naletila sam i na “svoju” ulicu, Iris Gasse, a u neposrednoj blizini nalazi se i kuća H.C.Andersena u kojoj su zasigurno nastale brojne poznate priče za mališane.
U Starbucksu smo nakratko predahnuli od razgledavanja i uživali u prefinom frapuccinu i besplatnom wireless internetu, a potom smo se odlučili posjetiti Hofburg, kraljevska palača nekad, danas službena rezidencija austrijskog predsjednika.
Zanimljiv je povijesni aspekt Hofburga, a razgledavanje muzeja započinje predstavljanjem zbirke posuđa i predmeta za kuću koji su se koristili kako u svakodnevne svrhe, tako i za posebne prigode kao što su banketi, krunide i slično. Na drugom katu nalazi se rezidencija cara Franje Josipa te apartman neprežaljene carice Elizabete od Bavarske, poznatije pod imenom Sissi, koji je izuzetno zanimljiv jer nas u potpunosti uvodi u njen život. Tako tamo možete vidjeti njenu odjeću, obuću, knjige, lijekove, nakit, repliku vlaka u kojem je putovala, slike s putovanja, prostoriju u crnim tonovima posvećenu njenom preminulom sinu kao i detalje njene tragične pogiblje. Sve u svemu, vrlo zanimljivo razgledavanje koje je uspjelo opravdati cijenu ulaznice od 10 eura. Izlazeći iz Hofburga, u trenu nestaje povijest i opet nas okružuje gradska vreva.
Prema preporuci, restroran Fabio bio je naš odabir za večeru. Zvučalo je primamljivo, iako, kako bi ukratko sažeo jedan stariji jingle na jednoj još starijoj radio stanici – the reality was something completely different. Privlačno uređenje izvana i iznutra, podsjeća na scene iz njujorških restorana, ali pozitivni dojmovi tu prestaju. Prilično konfuzni konobari, te uz silnu pretenziju za slow food ponudu hrane, jela su prilično bazična, možda grubo zvuči, ali skoro kao ponuda iz hladnjaka gotove hrane servirana na pretenciozan način. Cijene ipak bliže onima u New Yorku (cca.60 eura po osobi (!!!)) Iako Beču ni na koji način ne želim umanjiti njegov opći dojam nekadašnje prijestolnice niti njegov današnji sjaj, barem u gastronomskom smislu ipak nije Pariz ili New York i očito je bolji izbor držati se tradicionalnih mjesta.
Prednost velikog grada je svakako podzemna željeznica koja vas u bilo koje doba dana i noći vrlo brzo i jefitno (1,80 eura jedan smjer iliti cca.10-ak kuna) preveze i do najudaljenijih destinacija. Umorni od puta, ali i cjelodnevnog razgledavanja vožnja s U bahn - om, kako to kažu po njemački, učinila nam se kao najidealnije rješenje.
Mnoštvo različitih ljudi i sadržaja čine da Beč diše punim plućima. Iako više nije prijestolnica carstva kao nekad, Beč je pravi velegrad, mnogim Hrvatima uzor kojem često streme. Je li taj uzor dostižan ili ne, ostaje na nama samima i našim djelima.