subota, 26. studenoga 2011.

POSJET TELEVIZIJI ORF

Zahvaljujući mojem dobrom prijatelju Zoranu Dobriću, pružila mi se prilika posjetiti državnu austrijsku televiziju ORF i iz “prve ruke” saznati i zaviriti u najzanimljivije dijelove ove ogromne ustanove. 
Zoran već više od 20 godina radi u ovoj medijskoj kući u kojoj je ispekao zanat istraživačkog novinara, a 2009.godine dobio je nagradu dr. Heinz Fischer Robert Hochner koju dodjeljuje austrijski savez novinara. Žiri je ocijenio da su kritičko razmišljanje, odvažnost, visoka profesionalnost i društvena odgovornost glavne karakteristike njegovog rada. Pretežno se bavi istraživanjem različitih političkih afera koje potresaju državu, a često izvještava i o manjinskim društvenim skupinama i socijalno ugroženima. Trenutno se nalazi u Etiopiji, a ja sam ga uspjela uhvatiti u Beču samo dva dana prije polaska. Prava bi šteta bilo da nisam, jer ono što mi je on pokazao je zaista bilo i više nego zanimljivo.
Backstage
ORF je austrijska nacionalna radiotelevizija, a ujedno i dominantan mediji zbog činjenice da je Austrija zadnja država u Europi koja je dozvolila uvođenje privatnih nacionalnih tv postaja. Počeo je s radom 1955.godine. Stanovnici Austrije plaćaju tv pretplatu što je slučaj i u Hrvatskoj, a ORF 2 je moguće gledati u cijeloj Europi putem satelita. ORF ima i mnoštvo regionalnih podružnica kao npr. u južnom Tirolu u Italiji gdje je postoji i njemačko govorno područje, no gotovo sva produkcija se ipak odvija u ORF ZENTRUM-u u Beču. 


Informativni desk
Razgledavanje smo započeli u informativnom desku gdje sam iz prve ruke vidjela kako se pišu aktualne dnevne vijesti, a potom smo zavirili u studio gdje se snimaju vijesti i središnji dnevnik. Taman smo došli pri kraj snimanja vijesti u podne iza kojih je uslijedila vremenska prognoza.
Kamere
Dnevnik studio




Režija
Potom smo zavirili “iza scene” u režiju gdje se nalazi mnoštvo ekrana i kompjutora za kojima rade ljudi koji koordiniraju što prikazuje na televiziji i paze da ne bi došlo do problema u emitiranju.








Zatim smo otišli do jednog manjeg studija gdje se snimaju različite emisije kao npr. kod nas 8.kat, te do najvećeg studija na ORF-u gdje se snimaju složenije i zahtjevnije forme emisija. U ovom studiju nalazi se ogromno gledalište za publiku i izuzetno velika pozornica koja čak zna ugostiti i cijelu bečku filharmoniju.Uporedbe radi, ovaj studio je otprilike tri do četiri puta već od studija Anton Marti na Prisavlju gdje se snima Ples sa zvijezdama.
Studio

Studio

Nadalje smo posjetili različite prostorije u kojima se montiraju prilozi kao i tonski studio, koji izgleda kao svaki studio na radiju, gdje se snima it ton priloga koji se također kasnije montira u prilog.

Tonski studio

Posjetili smo i redakciju u kojoj se stvaraju emisije za različite nacionalne manjine koje žive u Austriji, redakciju koja se bavi vanjskom politikom, redakciju koju se bavi socijalnim temama i ostale.
Nešto što me se dojmilo je arhiva ORF-a, ogromna prostorija u kojoj ne vidiš kraja redovima metalnih konstrukcija koje u sebi sadrže milijune različitih dokumenata i snimaka
Arhiva


Radionica
Kao posebno, Zoran je istaknuo radionicu. To je nekoliko velikih povezanih hala u sklopu ORF-a u kojima se izrađuje apsolutno sve što se koristi u programu ORF-a kao što npr. kulise, rekviziti, pozornice i ostalo.

Simpatični su mi bili stari ekponati; kamere ili fotoaparati koji su izloženi u hodnicima, a vrlo praktično za zaposlenike su i dodatni sadržaji u sklopu ove zgrade kao što su banka, pošta i nekoliko dućana što čini ORF ZENTRUM pravim “gradom u malom”.

Nema komentara:

Objavi komentar